0

Czym się różni logo i logotyp

Czym się różni logo i logotyp

Logo i logotyp to dwa różne pojęcia, które wbrew powszechnemu przekonaniu nie należy stosować zamiennie. Różnicowanie nie jest skomplikowane, a na pewno zrozumienie tematu przyda się i pomoże uniknąć niedomówień jeżeli przyjdzie nam zamawiać logo dla naszej marki.

Co to jest logo i jaką pełni rolę?

Logo jest grafiką, projektowaną specjalnie pod konkretną markę. Głównym zadaniem logo jest graficzna prezentacja nazwy danej firmy, marki bądź produktu oraz tego tego co reprezentuje. Poprawnie wykonany projekt będzie unikatowy, łatwo zapadnie w pamięć i pozwoli utożsamić daną markę czy produkt z konkretnymi usługami, paletą kolorów i przesłaniem. Logo, w zależności od charakteru działalności, którą prezentuje, znajdzie swoje zastosowanie we wszelkich materiałach reklamowych firm, odzieży, w social mediach, na stronie internetowej, w placówkach, praktycznie wszędzie. W dzisiejszych czasach logo, chociażby niewielkie i nieskomplikowane to must-have dla produktów, usług, marki, za sprawą którego zapewniamy sobie rozpoznawalność, a klienci na pewno potraktują nas poważnie i być może zostaną z nami na dłużej.

Logo a logotyp Logotypy

Budowa logo

Projekt logo może różnić się w swojej formie i budowie w zależności od zastosowania. Nasze logo może składać się z:

  • logotypu
  • sygnetu
  • sloganu (tagline)
Logo a logotyp Konmedia

Czasem okazuje się, że konieczne jest przygotowanie logo, które będzie występować w różnych formach: np. jako połączenie wszystkich elementów składowych, z samego logotypu, samego sygnetu.

Czemu nie każde logo to logotyp?

Każdy logotyp to logo, ale logo niekoniecznie musi przyjąć formę logotypu. Logotyp to składowa logo, która składa się z samego tekstu i nie posiada żadnych elementów graficznych, chyba, że występuje w formie logotypu połączonego z sygnetem. Podsumowując, logotyp jest logiem, ale nie każde logo musi być logotypem, zamiast tego może przyjąć formę tekstu połączonego z elementem graficznym bądź samego sygnetu.

Logo a logotyp Logotypy

Jakie zalety ma logotyp?

  • ten rodzaj logo jest bardziej klasyczny, może być minimalistyczny,
  • idealnie sprawdza się w poziomym układzie,
  • dobrze wygląda na stronach internetowych, poziomych opakowaniach, banerach, wizytówkach,
  • logotyp może zostać “podkręcony” przy pomocy gry słów,
  • dobry pomysł dla firm, których nazwa jest bardzo rozpoznawalna i to właśnie w oparciu o nazwę chcą budować swoją identyfikację.

Wady logotypów

  • logotyp niespecjalnie sprawdzą się przy długich bądź ciężkich do wymówienia (np. zagranicznych) nazwach,
  • nieumiejętnie wykonany logotyp może „zginąć w tłumie”,
  • logotyp to często mniej kreatywne rozwiązanie niż w przypadku połączenia logotypu z sygnetem graficznym.

Sygnet

Sygnet to inaczej element graficzny, który występuje w logo. Może pojawić się samodzielnie lub razem z logotypem. Sygnet może być zarówno prostą, minimalistyczną grafiką jak i złożoną, pełną detali ilustracją – tu wszystko zależy od charakteru brandu, który prezentuje, oczekiwań zlecającego i odbiorców.
Logo a logotyp sygnety
Related Posts